Electrical and Electronic Engineering staff

Management Team

  • Dr John Williams (Reader, Head of Electrical, Electronic and Power Engineering)
  • Dr Nagi Fahmi (Senior Lecturer, Director of APEC BEng Programmes)
  • Dr Paul Harper (Reader, Director of Undergraduate Electronic Engineering Programmes)
  • Mr Stephen Luke (Lecturer, Director of APEC Foundation Degree Programmes)
  • Dr Zuoyin Tang (Lecturer, Director of MSc Programmes)
  • Dr Michael Peters (Lecturer, Director of Engineering, Science and International Foundation Year Programmes)
  • Dr Kate Sugden (Senior Lecturer, Placement Tutor, Associate Dean Enterprise)

Academic Members

Research staff

  • Dr Thomas Allsop
  • Mr Arash Amiri
  • Dr Xiuefeng Bai
  • Dr David Benton
  • Dr Dmitry Churkin
  • Dr Artemii Dmitriev
  • Dr Mykhaylo Dubov
  • Dr Vladislav Dvoyrin
  • Dr Atalla El-Taher
  • Dr Farjady Farsheed
  • Dr Ksenia Fedorova
  • Dr Filipe Ferreira Marques
  • Dr Amos Martinez
  • Dr Neil Gordon
  • Dr Andrey Gorodetskii
  • Dr Vladmir Kalshinikov
  • Dr Stanislav Kolpakov
  • Dr Sergei Kulinich
  • Dr Graham Lee
  • Dr Meiyong Liao
  • Dr Karina Litvinova
  • Dr Petro Lutsyk
  • Dr Naoise Mac-Suibhne
  • Dr Carlos Marques
  • Dr Mary McCarthy
  • Dr Chengbo Mou
  • Dr Junsong Peng
  • Dr Andreas Perentos
  • Dr Ian Philips
  • Dr Yaroslav Prylepskiy
  • Dr Christian Sanchez Costa
  • Dr Sergey Sergeyev
  • Dr Sergei Sokolovsky
  • Dr Mariia Sorokina
  • Dr Marc Stephens
  • Dr Qizhen Sun
  • Dr Stylianos Sygletos
  • Dr IIya Titkov
  • Dr Zhijun Yan
  • Dr Junxi Zhang
  • Dr Wei Zhang
  • Dr Kaiming Zhou

Visiting Professors, Researchers Fellows & Lecturers

  • Dr Ranjeet Bamber (Visiting Fellow)
  • Professor Ian Bennion (Emeritus Professor)
  • Professor Rolando Carrasco (Visiting Professor)
  • Professor Stephen Ferguson (Visiting Professor)
  • Professor IIdar Gabitov (Visiting Professor)
  • Professor Xuanye Gu (Visiting Researcher)
  • Professor Jack Hynds (RAE Visiting Professor)
  • Dr Kyriacos Kalli (Visiting Fellow)
  • Mr C George Pearce (Visitng Fellow)
  • Dr Andrey Okhrimchuk (Visiting Researcher)
  • Mr Michael Wrenn (Visiting Teaching Fellow)
  • Mr John Steane (Sessional Lecturer)

Support Staff

  • Mr Andrew Abbot (Technician)
  • Mr Robert Abel (Technician)
  • Ms Noreen Akhtar (Project Manager)
  • Ms Jolade Azzan (ERDF Business Development Manager)
  • Mrs Christine Doering-Saad (EC Project Management Coordinator (AiPT))
  • Miss Tatiana Kilina (AIPT Project Manager)
  • Miss Swaroopa Mucheli-Sudhakar (AiPT Technician)
  • Miss Alisa Nemova (ERDF Business Development Manager)
  • Mr Richard Reeves (Electronics & Computer Technician)
  • Mr Philip Trevis (Electronics Technician)
  • Mr Paul Titmus (Technician)