Staff directory - School of Engineering & Applied Science

Staff directory

EAS School Deans

  • Ms Tracy Whitehouse (Executive Assistant to Professor Sarah Hainsworth)
  • Mrs Karola Woods (PA to School Executive Team)

 

Strategy and Administration

  • Ms Aman Gill (Head of Business, Strategy and Administration)
  • Mrs Donna Wheat (Quality Officer)
  • Ms Helen Ordidge (Student Engagement Co-ordinator) 
  • Tejinder Malhi (School Finance Partner)

  • Ms Joanne Elsmore (School HR Business Partner)            
  • Katy Lewis (Marketing Manager)
  • Alice Coleman (Marketing Officer)
  • Dr Eleni Tseligka (Learning Technologist

 

Taught Programmes Team

 

Academic & Research Team 

 

 

Research  

 

  • Mr Raymond Timmins (Research Administration Officer)
  • Mrs Sandra Mosley (Research Student Administrator) 
  • Mr John Leigh (Research Project Administrator) 

 

Aston Professional Education Centre (APEC) Team

 

  • Mrs Carol Winder (Professional Engineering Manager)
  • Mr Adhiraj Banerjee (Professional Engineering Administrator)
  • Mrs Manisha Gautam  (Professional Engineering Administrator)
  • Ms Jo Russell (Professional Engineering Administrator)
  • Mrs Anita Suman (Professional Engineering Administrator)
  • Ms Agnes Varadi (Professional Engineering Administrator)

 

Lecturers

Lecturers

Research Fellow

  • Dr Bakhtiar Amen

 

 

Sessional Lecturer

 

 

Support Staff

 

 


 

Academic Staff 

Visiting Lecturers

  • Professor Richard Booth (Teaching Fellow)
  • Dr Andrew Chambers (Sessional Lecturer)
  • Dr Piers Connor (Sessional Lecturer)
  • Professor Roger Kettle (Emeritus Professor)
  • Dr Massud Sadegzadeh (Sessional Lecturer)
  • Dr John White (Teaching Fellow)

Research Staff

Administrative Staff

Teaching Staff

Research Staff 

Support Staff

Lecturers

 

Visiting Lecturers


Technicians

Management Team

  • Dr John Williams (Head of Electrical, Electronic and Power Engineering)
  • Dr Nagi Fahmi (Senior Lecturer, Director of APEC BEng Programmes)
  • Dr Paul Harper (Reader, Director of Undergraduate Electronic Engineering Programmes
  • Mr Stephen Luke (Lecturer,  Director of APEC Foundation Degree Programmes)
  • Dr Xiaohong Peng  (Senior Lecturer, Director of MSc Programmes)
  • Dr Michael Peters(Lecturer, Director of Engineering, Science and International Foundation Year Programmes)
  • Dr Kate Sugden (Associate Dean for Enterprise)

Academic Members


Research staff

  • Dr Thomas Allsop 
  • Mr Arash Amiri
  • Dr David Benton
  • Dr Artemii Dmitriev
  • Dr Vladislav Dvoyrin
  • Dr Atalla El-Taher
  • Dr Ksenia Fedorova
  • Dr Filipe Ferreira Marques
  • Dr Amos Martinez
  • Dr Neil Gordon
  • Dr Andrey Gorodetskii
  • Dr Vladimir Kalshnikov
  • Dr Stanislav Kolpakov
  • Dr. Karina Litvinova
  • Dr Petro Lutsyk
  • Dr Naoise Mac-Suibhne
  • Dr Mary McCarthy
  • Dr Junsong Peng
  • Dr Andreas Perentos
  • Dr Ian Phillips
  • Dr Yaroslav Prylepskiy
  • Dr Christian Sanchez Costa
  • Dr Sergey Sergeyev
  • Dr Sergei Sokolovsky
  • Dr Mariia Sorokina
  • Dr Marc Stephens
  • Dr Stylianos Sygletos
  • Dr Junxi Zhang
  • Dr Kaiming Zhou


Visiting Professors, Research Fellows & Lecturers

  • Dr. Ranjeet Bamber (Visiting Fellow)
  • Professor Ian Bennion (Emeritus Professor)
  • Professor Rolando Carrasco (Visiting Professor)
  • Professor Stephen Ferguson (Visiting Professor)
  • Professor Ildar Gabitov (Visiting Professor)
  • Professor Xuanye Gu (Visiting Researcher)
  • Professor Jack Hynds (RAE Visiting Professor)
  • Dr Kyriacos Kalli (Visiting Fellow)
  • Dr Andrey Okhrimchuk (Visiting Researcher)
  • Mr Michael Wrenn (Visiting Teaching Fellow)
  • Mr John Steane (Sessional Lecturer)

Support Staff

  • Mr Andrew Abbot  (Technician)
  • Mr Steve Dellow (Technician)
  • Ms Noreen Akhtar (Project Manager)
  • Ms Jolade Azzan (ERDF Business Development Manager)
  • Mrs Christiane Doering-Saad (UncertWeb Project Manager)
  • Miss Tatiana Kilina (AIPT Project Manager)
  • Miss Swaroopa Mucheli-Sudhakar (AIPT Technician)
  • Miss Alisa Nemova (ERDF Business Development Manager)
  • Mr Richard Reeves (Electronics & Computer Technician)
  • Mr Philip Trevis (Electronics Technician)
  • Mr Paul Titmus (Technician)

Management Team

Administration Team

Supervisors 

Academic Staff

Technical Staff

Please click here for the A-Z indez